Karavanla Nerelere Gidilebilir

Karavanla Nerelere Gidilebilir

 

Karavanınız varsa veya karavanım olsaydı nerelere gidebilirdim diye mi düşünüyorsunuz. İşte karavanınız ile gezip konaklayabileceğiniz bazı ülkeler ve şehirleri:

 

Pasaport çıkarmadan sadece kimlikle gezmek istiyorsanız eğer;

Sarp sınır kapısından çıkarak Gürcistana giriş sağlayabilirsiniz. Batum-Kutaisi-Tiftis-Rustavi gibi şehirlere ulaşabilirsiniz.

Sonrasında Red Bridge(kırmızı köprü) sınır kapısı ile Azerbaycana devam edebilirsiniz. Azerbaycanda ise Gence-Göyçay Rayonu-Bakü ve çeşitli şehirlere ugrayarakta geri dönebilirsiniz.

 

Sadece pasaport ile vize almadan gezmek istiyorsanız;

Bu avrupa için malesef imkansız balkan ülkelerinin çoğu vize istemesede komşularımız olan Yunanistan ve Bulgaristan vize istemekte. Eğer Schengen vizeniz var ise Yunanistan Schengen bölgesine dahil olduğu İpsala Sınır Kapısından çıkabilirsin fakat Bulgarsitan üzerinden çıkmak istersiniz veya Bulgaristana bir seyahat planlıyorsanız Bulgaristan vizesi almalısınız.

Eğer ki Schengen vizeniz yoksa ve balkanlara geçmek istiyorsaniz Transit Vizesi(Geçiş vizesi) almanız gerekmekte. Transit vizesinin nasıl alınabileceğini öğrenmek için tıklayınız.

Vize işlemlerini hallettiklen sonra Yunanistan için İpsala veya nadir tercih edilsede Pazarkule sınır kapısından geçerek seyahatinize başlayabilirsiniz. Bulgaristanda ise Kapıkule veya yine nadir tercih edilsede Hamzabeyli veya Tırnovacık sınır kapısından geçerek seyahatinize başlayabilirsiniz.

 

 

Sadece pasaport ile gidelebilen ülkeler:

  • Kuzey Makedonya 

  • Arnavutluk

  • Kosova

  • Sırbistan

  • Karadağ

  • Bosna Hersek

  • Moldova(romanya üzerinden gidileceği için romanya transit vizesi veya Schengen vizesi gerekir.

 

Schengen vizesi ile nerelere gidilebilir:

Schengen vizesi ile Yunanistan üzerinden yola çıkarak tüm Avrupa ve İskandinavyaya erişebilirsiniz. Hatta Slovenya sınırından geçtikten sonra sınır kapısında dahi durmadan yolculuga devam edebilirsiniz.